Naslovnica Vijesti ŽUPNI OGLASI _ IV KORIZMENA NEDJELJA – SREDOPOSNA

ŽUPNI OGLASI _ IV KORIZMENA NEDJELJA – SREDOPOSNA

22. OŽUJKA 2020. – IV. KORIZMENA NEDJELJA – SREDOPOSNA

 

1. Sljedeća nedjelja je 29. ožujka 2020., V. korizmena nedjelja – Gluha!  Odjava korizmenih Pokorničkih hodočašća u Svetište Kraljice mira.

  • Raspored svetih Misa:
  • 08:00 – Bajovci:    – (Za + Peru Obada – obitelj)
  • 09:30 – Svitava:    – (Jozo Pavlović za + Nikolu, Cviju, Ružu i Gospavu)
  • 11:00 – Žup. crk.: – Misa „za narod”

 

2. Imendanski kalendar: svetkovina-blagdan-spomendan u tjednu:

  • Pon., 23. 03.: Turibije Mongrovejski, Oton, Anuncijata, Rebeka, Dražen
  • Uto.,  24. 03.: Latin, Javorka, Simon, Katarina Švedska
  • Sri.,   25. 03.: Blagovijest, Marijana, Marijan, Maja
  • Čet.,  26. 03.: Montan i Maksima, Emanuel, Goran, Eugenija
  • Pet.,  27. 03.: Ernest, Lidija, Rupert, Lada
  • Sub.  28. 03.: Spes, Nada, Priska, Gunram, Renata, Sonja
  • Nedj. 29. 03.: Bertold, Jona, Eustazije, Vilim

 

3. Sv. Mise kroz tjedan:

  • Danas: Brštanica:– (Janja Jurković s obitelji za + m. Antu)                       08:00
  •              Svitava:   – (Obitelj Šutalo za + Mirka, Jelenu i ostale pokojne)    09:30
  •              Žup. crk.: – Misa „za narod“                                                               16:00
  • Pon., 23. 03.: Žup. crk.:  – Za + Božicu Krešić (1. obljetnica) – obitelj
  • Uto., 24. 03.: Svitava:    – Obit. Obradović za + Marka, Boška, Maru i ost. pok.
  • Sri.,   25. 03.: Žup. crk.:  – Ob. Ivanković za + Zoru (1. ob.), Jozu, Maru i Cviju
  • Čet.,  26. 03.: Žup. crk.:  – Pero Maslać za + r. Nikolu i Božu; br. Ivana
  • Pet.,  27. 03.: Svitava:    – Ćetko Šutalo za + r. Jozu i Anđu; br. Milenka
  • Sub., 28. 03.: Žup. crk.:  – Ante Maslać za + r. Đuru i Maru

Svete Mise, kroz tjedan, su u 17:00 sati, ako nije drukčije rečeno ili napisano!

                  

4. Katolički tisak:

CnaK (tko nije uzeo!) i ono što ima na stolu za tisak!

 

5. Vjeronauk:

Župnog vjeronauka, do daljnjega, neće biti! Kandidati za Prvu svetu Pričest, iz Svitave i sa Brštanice, su dobili potrebne materijale za učenje, neka uče kao što uče za nastavu u školi. Ako bude mogućnosti za bližu pripravu za primanje svetih sakramenata Ispovijedi i Pričesti, bit će, ako ne, onda će sve biti odgođeno za sljedeću godinu!

 

6. Pokornička hodočašća:

Već je objavljeno na župnoj stranici Hrasno info da su odjavljena korizmena Pokornička hodočašća za ove dvije preostale korizmene nedjelje, 22. i 29. ožujka! Obaviještene su sve župe kojih se tiče! Na istoj stranici je objavljen i dopis Biskupskog Ordinarijata Mostar koji se tiče Uputa i odredbi za situaciju u kojoj se nalazimo! Poštujmo te odredbe! Razlog vam je svima poznat, koronavirus! O tome u predzadnjoj točki ovoga Oglasa!

 

7. Križni put:

Pobožnost križnoga puta možete obavljati u svojim obiteljima ili osobno. Neće biti na, dosada, uobičajenim mjestima! Razlog je poznat!

 

8. Upute i odredbe:

Na temelju Uputa i odredbi kako crkvenih tako i civilnih vlasti, u razgovoru i dogovoru sa svim svećenicima naše Biskupije, uza svu odgovornost i pastoralnu brigu za vjerni puk koji nam je povjeren, donesene su neke odluke za ovo vrijeme u kojem se nalazimo i te odluke obznanjujem:

   • odgađaju se uskrsne ispovijedi za stare i bolesne kao i župne uskrsne ispovijedi. Ako Bog dade, bit će prigode za to jer uskrsno vrijeme traje do Duhova.
   • svete Mise će biti slavljene na određene termine, u mjestima gdje su naručene, kao i do sada, sa napomenom da se ne okuplja veliki broj sudionika (po nekoliko osoba iz obitelji, bez pozivanja rodbine i prijatelja) ne više od 10 osoba, držeći se odredbi o razmaku. Ako i ne dođete na tu Misu, nitko neće zamjeriti, Misa će biti slavljena na vašu nakanu. Nedjeljno misno slavlje ima iste oznake, bez sudjelovanja osoba ispod 18 i iznad 65 godina! Ostanite kod kuće, pratite Misu na TV ili radiju, molite zajednički ili pojedinačno, a oni koji dolaze na Misu neka se drže uputa nadležnih institucija i njihovih odredbi.
   • crkve će biti otvorene za osobnu molitvu ili za male grupe (pazeći opet na odredbe u upute!) te ih možete posjetiti kad god hoćete!
   • na ulasku u crkvu ne treba uzimati blagoslovljenu vodu (zbog zdravlja i sigurnosti vjernika ali, na volju!), pod svetim Misama neće biti pjevanja, ministriranja (ministranti su ispod 18 godina!), lemuzine, nema pružanja znaka mira, a svetu pričest primati na ruku! Znam da je to za nas neuobičajeno ali, tako ćemo, zasada! Ispruženi dlan lijeve ruke staviti na dlan desne, svećenik kaže „Tijelo Kristovo“ i stavi hostiju na dlan, odgovoriš „Amen“ i desnom rukom uzmeš hostiju i staviš u usta! Kad, ako Bog da, ovo sve prođe, vraćamo se na staro!
   • u bilo kakvoj vašoj potrebi, bilo tjelesnoj bilo duševnoj, posebno stanja bolesti, ako smatrate da trebate svećenika, stojimo na raspolaganju u bilo koje doba dana ili noći!
   • sve ostale upute i preporuke možete naći na raznim portalima, a upute i odredbe mjesnoga Biskupa i na našoj župnoj stranici.
   • za sve ostale termine i slavlja koja su pred nama na vrijeme ćete biti obaviješteni.
   • nemojmo zaboraviti da je molitva snaga koja nas sve može nositi u ovim teškim trenutcima! Molimo jedni za druge i za sve da nas ovo zlo ne onesposobi za dobro! Na sve zazivam i molim Božji blagoslov!

 

9. Pokojnici :

U proteklom tjednu preminuli su naši župljani: Pero Obad iz Bajovaca i Janja Krešić iz Vinina! Na Borutu je pokopan Đure Maslać (živio u župi Dračevo!).

Za pokoj njihovih duša: Oče naš…