Naslovnica Vijesti ŽUPNI OGLASI – VII. USKRSNA NEDJELJA

ŽUPNI OGLASI – VII. USKRSNA NEDJELJA

29. SVIBNJA 2022. – VII. USKRSNA NEDJELJA

 

1. Sljedeća nedjelja je 5. lipnja 2022., Nedjelja Pedesetnice – Duhovi, svetkovina Prve svete Pričesti u našoj župi. Uobičajeno, sveta Misa će biti samo u župnoj crkvi.

  • Raspored svetih Misa:
  • 11:00 -Žup. crk.:  – Misa „za narod“

2. Imendanski kalendar: svetkovina-blagdan-spomendan u tjednu:

  • Pon., 30. 05.: Ferdinand, Ivana Orleanska, Bazilije, Anastazije
  • Uto.,  31. 05.: Pohod BD Marije, Petronila Rimska, Silvija/e
  • Sri.,   01. 06.: Justin, Mladen, Liberije, Slobodan, Teofil
  • Čet.,  02. 06.: Marcelin i Petar, Erazmo, Eugen, Sadok
  • Pet.,  03. 06.: Karlo Lwanga i dr. muč., Ivan XXIII., Klotilda
  • Sub.  04. 06.  Kvirin Sisački, Optat, Nikola, Predrag, Željko
  • Nedj. 05. 06.: Bonifacije, Bono, Dorotej, Eutih, Franko, Valerija

 

3. Mise kroz tjedan:

  • Danas: Bajovci:    – (Nikica Obradović za + k. Davorku)                               08:00
  •              Svitava:     – (Grgo i Marija Šutalo za + Nikicu i Milicu)                   09:30
  •              Žup. crk.:  – Misa „za narod“                                                                11:00
  • Pon., 30. 05.: Žup. crk.:  – Blaško i Ana Jurković za svoje pokojne
  • Uto.,  31. 05.:Svitava:     – Matilda Udženija za + Božu Butigana
  • Sri.,   01. 06.: Žup. crk.:  – Boško Šutalo za + r. Luku i Anđu
  • Čet.,  02.06.: Žup. crk.:   – Za pokojne iz obitelji Krešić i Kulaš – Milica Krešić
  • Pet.,  03. 06.:Svitava:     – Jozefina Šutalo za + r. Matu i Anicu i ost. pok.
  • Sub., 04. 06.: Žup. crk.:  – Za + Peru i Cviju Njavro – djeca

              Svete Mise, kroz tjedan, su u 18 sati ako nije drukčije rečeno ili napisano!

          

4. Katolički tisak:

CnaK (svibanj-tko nije uzeo!), Katolički tjednik i ostatak od ranije.

 

5. Prva sv. Pričest:

U sljedeću nedjelju, na svetkovinu Duhova, kao što je i napisano u prvoj točki ovih oglasa, bit će svetkovina Prve svete Pričesti u našoj župi. Bez obzira što je samo dvoje prvopričesnika, ipak, to je za cijelu našu župu velika svetkovina koju valja dostojno i dostojanstveno obilježiti. To ćemo nastojati i učiniti, i svojim sudjelovanjem na misnom slavlju kao i drugim stvarima kojima ćemo učiniti ovo slavlje svečanijim. U prigodi ovakvih slavlja, uvijek ističemo da su sudionici oni koji, svojim sudjelovanjem, svako slavlje čine svečanijim. Zato, svi koji osjećaju ovaj događaj kao svoje slavlje neka budu oni koji će ga učiniti, svojim dolaskom, svečanijim jer, i drugi su, slavlja njihove djece, u primanju raznih sakramenata, svojim sudjelovanjem učinili svečanijima. Neka to bude dan blagoslova za cijelu našu župu! Kao što je navedeno u točki sedam ovih oglasa, neposredna priprava za prvopričesnike bit će svaki dan u ovome tjednu. Nadam se da će sve biti pripravljeno i urađeno na vrijeme. U subotu, 4. lipnja, u 16:30 sati bit će Prva sveta Ispovijed za prvopričesnike na koju će doći i njihovi roditelji, a mogu i drugi iz njihovih obitelji i tko god želi. Nakon Ispovijedi bit će generalna proba za sutrašnje slavlje Prve svete Pričesti.

 

6. Svibanj:

Svibanjska pobožnost na čast BDM, u ovom tjednu, biće sa svetom Misom, u mjestima u kojima se sveta Misa slavi.

 

7. Vjeronauk-Svitava:

U ovom tjednu će biti vjeronauk za prvopričesnike po posebnom rasporedu, neposredna priprava za primanje sakramenata Prve svete Ispovijedi i Prve svete Pričesti: u ponedjeljak, srijedu i četvrtak, u župnoj crkvi, u 16:30 sati, u utorak i u petak, u Svitavi, u 17 sati.Ostali đaci su obvezni, kao i prvopričesnici, umjesto župnog vjeronauka, sudjelovati u svibanjskoj pobožnosti i svetoj Misi, predmoliti krunicu i litanije, čitati liturgijska čitanja i molitvu vjernika te ministrirati, u ovom tjednu, u utorak. Čini mi se da su neki, više od polovice, zanemarili ovu obvezu, nažalost!

 

8. Akcija:

Za svetkovinu Prve svete Pričesti u našoj župi, valjalo bi dostojno i pripremiti prostor oko crkve i u Svetištu kao što smo to uvijek i činili za velika slavlja u župi. U subotu, 4. lipnja, bit će Akcija na koju pozivam sve koji mogu i žele sudjelovati. Nadam se da će iz obitelji prvopričesnika moći doći netko, a preporučam da pozovu i druge iz Svitave da im se pridruže. Nadam se da će i iz ovog dijela župe biti onih koji će se uključiti. Prvenstveno je potrebno pokositi i počistiti travu, a može se učiniti i više ako nas bude više! Neću vam unaprijed zahvaljivati, to me koštalo živaca! Zahvalit ću poslije, ako bude razloga za zahvalu, a nadam se da hoće!

 

9. Obavijest:

U utorak, 31. svibnja, u 20 sati, u katedralnoj dvorani Marije Majke Crkve u Mostaru, bit će upriličena predstava „Svi me vole, samo tata ne“, autora Đure Zrakića, koju organizira duhovni pokret mladih hercegovačih biskupija „Mi ViDiMo“. Ako je netko u prilici, posebno studenti koji su u Mostaru, ili drugi koji su zainteresirani, preporučujem ovaj događaj.

 

10. Pokojnici:

U proteklom tjednu preminula je naša župljanka

  • Ivica/Ivana Šutalo Franić iz Svitave.

Za pokoj njezine duše: Oče naš…