Naslovnica Vijesti ŽUPNI OGLASI _ II NEDJELJA DOŠAŠĆA

ŽUPNI OGLASI _ II NEDJELJA DOŠAŠĆA

06. PROSINCA 2020. – II. NEDJELJA DOŠAŠĆA

 

1. Sljedeća nedjelja je 13. prosinca 2020., III. nedjelja Došašća, Nedjelja Caritasa, Kolekta za najpotrebnije.

  • Raspored svetih Misa:
  • 08:00 – Bajovci:    – (Slavka Jurković za +s.Zdenka )
  • 09:30 – Svitava:    – (Danica Šutalo za + br. Božu; rod. Nikolu i Anđu; Cviju)
  • 11:00 – Žup. crk.: – Misa „za narod“

 

2. Imendanski kalendar: svetkovina-blagdan-spomendan u tjednu:

  • Pon., 07. 12.: Ambrozije, Ambroz, Agaton, Sabina, Urban, Dobroslav
  • Uto.,  08. 12.: Bezgrješno začeća BDM, Imakulata, Ljiljana
  • Sri.,   09. 12.: Didak, Valerija, Zdravka, Ciprijan, Ivan Diego
  • Čet.,  10. 12.: Gospa Loretska, Julija, Judita, Eulalija
  • Pet.,  11. 12.: Damaz I., Danijel, Hugolin, Artur, Josip Egip., Damir
  • Sub.  12. 12.  Gospa Guadalupska, Spirodon, Špiro  
  • Nedj. 13. 12.: Lucija, Luca, Svjetlana, Otilija, Jasna

 

3. Mise kroz tjedan:

  • Danas: Dašnica:           – (Slobodan termin misne nakane)                     08:00
  •               Žup. crk.:          – Misa „za narod“                                                  09:30
  •               G. Hrasno:        – Misa uz blagdan sv. Nikole                              11:00
  • Pon., 07. 11.: Žup. crk.:  – Za + Luku Maslaća – s. Mila
  • Uto.,  08. 12.: Žup. crk.:  – Misa svetkovine Bezgrj. začeća BDM            11:00
  • Sri.,   09. 12.: Žup. crk.:  – Za + Ivana Marića – obitelj
  • Čet.,  10. 12.: Žup. crk.:  – Za + Peru Obada – obitelj
  • Pet.,  11. 12.: Žup. crk.:  – Slobodan termin misne nakane
  • Sub., 12. 12.: Žup. crk.:  – Za + Maru i Radu Menala – obitelj

              Svete Mise, kroz tjedan,su u 6:00 sati ako nije drukčije rečeno ili napisano!

    

4. Katolički tisak:

CnaK (studeni-tko nije uzeo!), Glas Koncila (prošli broj!), Radosna vijest i ostatak od ranije.

 

5. Patron župe:

U utorak, 8. prosinca, svetkovina je Bezgrješnog začeća BDM, patron naše župe. Svečana sveta Misa će biti u 11 sati, u župnoj crkvi, koju će predvoditi i propovijedati don Ante Jukić, župni vikar župe Neum. Sutra je treći dan trodnevnice, mogućnost za svetu Ispovijed od 15:30 sati i sveta Misa u 16 sati. Vremenske ne/prilike nisu dopustile akciju čišćenja koja je bila najavljena za jučer (nadam se da je samo to bio razlog!?) ali, zahvaljujući onima koji su to predvidjeli dobro je prostor očišćen ranije kao što je i crkva pripravljena za ovo slavlje (Mato, Nino, Mato, Ivanka i Nada – hvala!).

 

6. Paket ljubavi:

Opet pozivam na uključivanje u Akciju Biskupijskog Caritasa, „Paket ljubavi“. Koliko god nam ovo vrijeme opasnosti od pandemije korona virusa ograničavalo djelovanje, ipak, možemo nešto učiniti na ovom području djelotvorne ljubavi prema onima kojima je naša pomoć najpotrebnija. Župna dvorana je otvorena za primanje pripravljenih paketa, kao i župni ured za prijem drugačije vrste pomoći potrebnima!

 

7. Nedjelja Caritasa:

Sljedeća, treća nedjelja Došašća, je Nedjelja Caritasa u našim Biskupijama. Kolekta-lemuzina te nedjelja ide za one najpotrebnije o kojima je bilo govora u prošlu nedjelju. Naravno, od tih priloga bit će moguće pomoći i najpotrebnije u našoj župi! Sudjelujmo, svojim prilogom, koliki god bio, u ovom daru-Kolekti!

 

8. Zornica:

Osim ponedjeljka (trodnevnica!) i utorka (patron župe!), ostalih dana bit će jutarnja sveta Misa zornica u župnoj crkvi, u 6 sati.

 

9. Došašće:

Prema odredbama mjesnog Biskupa, ravnamo se ovoga Došašća u svemu što smo činili prijašnjih, normalnih, godina. Ovih dana su svi naši dekanati imali susrete i dogovore o tome: zornica, župna ispovijed, pohod i ispovijed starih i bolesnih te pohod i blagoslov obitelji. Različita su mišljenja i različiti planovi, unatoč odredbama Ordinarijata i Biskupa! Mi ćemo ovako:

 • Zornica: svete Mise zornice, u 6 sati, u župnoj crkvi, ostaju!
 • Župna ispovijed: neće biti organizirana kao do sada! Mogućnost je za svetu Ispovijed svaki dan kad je sveta Misa zornica (prije ili poslije svete Mise!), sutra (treći dan trodnevnice) kao i na svetkovinu patrona župe, a to bi mogli iskoristiti vjernici ovog brdskog dijela župe kao i svi drugi koji taj dan budu ovdje. Mogućnost za svetu ispovijed je i svakog dana, kad sam kući, a uglavnom sam, zbog problema sa nogom kući, samo treba nazvati i najaviti se! Budući da je Svitava skoro dvije trećine župe i najveći broj vjernika, bit će organizirana mogućnost za svetu Ispovijed tako da ne budu svi isti dan nego da podijelimo na tri dana: četvrtak, 10. prosinca, prve dvije grupe/odbora (počevši od Živinja!); u petak, 11. prosinca, druge dvije grupe/odbora i u subotu, 12. prosinca, treće dvije grupe/odbora. Tako neće biti gužve, moći ćemo se držati svih mjera koje su preporučene, neće biti svete Mise nego samo sveta Ispovijed i sveta Pričest u 15:30 sati. Za ostale filijale (Brštanica i Bajovci) ću još vidjeti, hoće li biti mogućnosti i potrebe, odnosno kakva će biti situacija!
 • Pohod i ispovijed starih i bolesnih: Ne bih volio nikoga dovoditi u stanje ugroze niti mogućnosti zaraze! Zato ne planiram, kao do sada, pohod i ispovijed starih i bolesnih. Oni koji žele da dođem neka se jave, neću odbiti dolazak, uza sve preporučene mjere (razmak, maska). To ćemo obaviti bez prisutnosti drugih osoba iz obitelji, u što kraćem vremenu!
 • Pohod i blagoslov obitelji: neka konačna odluka ostane do nedjelje, 20. prosinca, kad će biti rečeno kako će biti.
 • Božić: jelke i jaslice u župnoj crkvi kao i u filijalama nisu određene ovim odredbama vezanim uz korona virus! Za župnu crkvu i crkvu u Svitavi bit će dostavljene jelke, a nadam se da će i jaslice biti napravljene kao i crkve okićene na vrijeme.
 • Za sve što je vezano uz ove planove i odredbe kao i za druge potrebe bilo osobne bilo obiteljske možete nazvati kad bude potrebe! Hvala na razumijevanju i suradnji!

 

10. Pokojnici:

U proteklom tjednu preminuli su, a prema mogućnostima uz korina virus bit će sprovodi: naš župljanin Damjan Menalo sa Kolojanja (sprovod na Kolojanju u srijedu, 9. prosinaca, u 14 sati); Luca Ljuban (živjela u Pločama, sprovod u Bajovcima (još neodređeno!) i don Milenko Majić, bivši kapelan u ovoj župi (sprovod u Drinovcima (još neodređeno!). Za pokoj njihovih duša: Oče naš…